2015 - 2016 Season Results

2015 - 2016 Season Results

 
Varsity Traditional Tournaments
 Gwinnett County Championships  8th Place (out of 21 teams)
    Chandler Miele  2nd Place at 152 lbs
    Justin Blough  2nd Place at 132 lbs
    Dorian Piekarz  3rd Place at 170 lbs
    Mat Serafin  6th Place at 220 lbs
 N. Forsyth Coal Mountain Classic  5th Place (out of 12 teams)
     Chandler Miele  1st Place at 152 lbs
     Justin Blough  2nd Place at 126 lbs
     Ben Gilbreath  3rd Place at 120 lbs
     Dorian Piekarz  3rd Place at 170 lbs
     Jared Preyer  4th Place at 145 lbs
     Justin Speregen  4th Place at 182 lbs
 Alexander Tournament No Team Score Kept
     Dorian Piekarz  2nd Place at 170 lbs
 Traditional Area Tournament  4th Place (out of 8 teams)
     Chandler Miele  2nd Place at 152 lbs
     Dorian Piekarz  2nd Place at 170 lbs
     David Ramos  3rd Place at 106 lbs
     Jared Preyer  3rd Place at 138 lbs
     Finn Hardin  3rd Place at 195 lbs
     Mat Serafin  3rd Place at 220 lbs
     Ben Gilbreath  4th Place at 120 lbs
     Justin Blough  4th Place at 126 lbs
     Harrison Hoffmann  4th Place at 132 lbs
     Justin Speregen  4th Place at 182 lbs
     Brandon Cruz  5th Place at 113 lbs
     Phillip Babushkin  5th Place at 160 lbs
 Sectionals  No Team Score Kept
     Chandler Miele  2nd Place at 152 lbs
     David Ramos  7th Place at 106 lbs
     Justing Blough  7th Place at 126 lbs
     Ben Gilbreath  9th Place at 120 lbs
     Dorian Piekarz  9th Place at 170 lbs (alternate accepted)
     Harrison Hoffmann  10th Place at 138 lbs
 AAAAAA State Tournament  29th Place
     Chandler Miele  3rd Place


Varsity Dual Meets (Record 10 - 17)
 Longhorn Duals (Lanier)  2nd place (out of 8 teams)
    Forsyth Central  W 39-36
    Heritage-Conyers  L 40-42
    Lanier  W 59-18
    Chattahoochee  W 57-23
    Heritage-Catoosa  L 28-48
 Pope  L 27-47
 Bob Klemm Duals  3rd place (out of 8 teams)
    North Gwinnett  L 18-60
    Kell  W 39-30
    South Gwinnett  W 48-16
    North Forsyth  L 9-67
    Marietta  W 43-16
 Johnson  W 46-36
 Duluth  W 51-30
 Walton Duals  Did not place
    Woodland  L 12-68
    Walton  L 33-45
    Dunwoody  L 25-48
    Kennesaw Mountain  L 34-42
 Marist Reindeer Duals  Did not place
    Marist  L 12-66
    Cass  L 21-48
    Lakeside Dekalb  L 21-44
    Pike County  L 27-43
    Rockmart  L 18-51
 Area Duals  5th Place (out of 8 teams)
    Peachtree Ridge  L 36-42
    Duluth  W 54-15
    North Gwinnett  L 30-47
 Dacula  L 33-45
 Winder-Barrow  W 42-30


JV Traditional Tournaments
 Up the Creek JV Tournament  3rd place (out of 12 teams)
     David Ramos  1st place at 113 lbs
     Philip Babushkin  1st place at 160 lbs
     Kyle Martin  3rd place at 285 lbs
     Brandon Cruz  4th place at 120 lbs
     Colton Sharit  4th place at 170 lbs
 Gwinnett County JV Championships  7th Place (out of 21 teams)
     Philip Babushkin  1st place 170 lbs
     Martin Iduate  2nd place at 138 lbs
     Joshua Young  3rd place at 106 lbs
     Jarid Wemer  5th place 132 lbs
 Walt Hennebaul Open  No tem score kept, no placers
 Alexander Tournament  No team score kept
     Zach Fix  2nd Place at 106 lbs
     Colton Sharit  2nd Place at 170 lbs
     Cameron Price  4th Place at 126 lbs
 Freshmen County  12th Place (out of 22 teams)
     Brady Kotkiewitz  4th Place at 120 lbs




 

Visit Gwinnett Prep Sports  for results on other Mill Creek sports.