2016 - 2017 Season Results

2016 - 2017 Season Results

 
Varsity Traditional Tournaments
 West Hall Spartan Slam  4th Place (out of 12 teams)
    Chandler Miele  1st Place at 170 lbs
    Dorian Piekarz  1st Place at 182 lbs
    Zach Fix  5th Place at 120 lbs
    Harrison Hoffmann  5th Place at 152 lbs
    Luke Walser  5th Place at 160 lbs
    Phillip Babushkin  5th Place at 195 lbs
    Justin Speregen  5th Place at 220 lbs
    Tate Thomas  6th Place at 106 lbs
 Gwinnett County Tournament  6th Place (out of 19 teams)
     Justin Speregen  1st Place at 195 lbs
     Zach Fix  3rd Place at 120 lbs
     Chandler Miele  3rd Place at 160 lbs
     Justin Blough  4th Place at 138 lbs
     Mat Serefin  4th Place at 285 lbs
     Phillip Babushkin  5th Place at 182 lbs
 Traditional Area Tournament  5th Place (out of 7 teams)
     Chandler Miele  1st Place at 160 lbs
     Dorian Piekarz  1st Place at 170 lbs
     Justin Speregen  2nd Place at 195 lbs
     Jared Preyer  3rd Place at 138 lbs
     Harrison Hoffmann  3rd Place at 145 lbs
     Brandon Cruz  4th Place at 113 lbs
     Zach Fix  4th Place at 120 lbs
     Justin Blough  4th Place at 132 lbs
     Cody Reynolds  4th Place at 152 lbs
     Tate Thomas  6th Place at 106 lbs
     Luis Ayala  6th Place at 182 lbs
 Sectionals  No Team Score Kept
     Chandler Miele  1st Place at 160 lbs
     Dorian Piekarz  1st Place at 170 lbs
     Jared Preyer  6th Place at 138 lbs
     Zach Fix  7th Place at 120 lbs
     Harrison Hoffmann  8th Place at 145 lbs
 AAAAAA State Tournament  29th Place
     Dorian Piekarz  2nd Place at 170 lbs


Varsity Dual Meets (Record 13-8)
 Defense Duals (Collins Hill)  Did not place (out of 12 teams)
    Woodstock  W 51-24
    Milton  W 66-15
    South Forsyth  L 36-42
    North Gwinnett  L 30-52
 Mountain View Duals  No team score kept
    North Hall  L 30-51
    Rockdale County  W 39-39 (criteria)
    Mountain View  L 15-68
 Walton Duals 2nd Place
    Dunwoody  W 45-33
    Walton  W 53-18
    McCallie, TN  L 15-48
    Allatoona  W 39-33
    South Cobb  W 81-4
Black Knight Duals 1st Place (out of 5 teams)
    Roswell  W 48-22
    Milton  W 59-12
    Central Gwinnett  W 48-36
    South Gwinnett  W 60-15
Kyle Maynard Duals Did not place
    Mount Zion  W 45-26
    Cook County  W 45-29
    Thompson, AL  L
    Commerce  L
Area Duals Did not place
    Peachtree Ridge L 32-36


JV Traditional Tournaments
 Archer Scramble No team score kept
     Cody Reynolds 1st Place 152 lbs
     Luis Ayala 1st Place 182 lbs
 Up the Creek JV Tournament 11th place (out of 15 teams)
     Luis Ayala 5th place at 182 lbs
 North Gwinnett Bulldog Open No team score kept
     Cody Reynolds 2nd place at 160 lbs
     Luis Ayala 3rd place at 182 lbs
 Gwinnett County JV Championships  19th Place (out of 19 teams)
     Luis Ayala  5th place 182 lbs
 Down the Creek  12th Place (out of 22 teams)
     Brady Kotkiewitz  4th Place at 120 lbs




 

Visit Gwinnett Prep Sports  for results on other Mill Creek sports.